Kam povedou tvé další kroky?
-->O mně (Já, já, já jenom já); -->Blog (vše o tomto skromném bločku); -->Můj deník(vítejte v mé realitě); -->Básně (aneb zrodilo se v mysli šílence); -->Povídky (místo pro ty, kteří si rádi počtou); -->Kresby (aneb jak to vidí mé oči);-->Fotky(mé fotky všeho druhu) 
-->Články
(články převážně na různá témata týdne); -->Mé zážitky (pro někoho děsivé, ale pro mě chléb můj každodenní);
-->Zaujalo mě (co mě zaujalo ať už v pozitivním či v negativním smyslu);-->Odpad (to co nelze zařadit)

Halloween

25. října 2010 v 15:52 | Wednesday |  Články
Halloween je můj nejoblíbenější svátek. Daleko oblíbenější než Vánoce. Je to v podstatě jediný svátek, který opravdu slavím a vždy se na něj připravuji celý rok. Dalo by se říci, že poslední léta mého života nejsou ničím jiným než pouhou přípravou na následující Halloween. V tomto článku bych vás ráda seznámila s původem Halloweenu. Takže neváhejte a začtěte se do článku! Třeba i vy najdete v tomto svátku takové zalíbení jako já :)

Trick or treating! :)


Tradice Halloweenu spadá někdy do období 5. století. Noc z října na listopad slavili Keltové jako přelom starého a nového roku, jako rozloučení s obdobím hojnosti a jako den boha zemřelých jménem Samhain. Keltové pro mrtvé netruchlili. Smrt pro ně byla součástí života. Naopak se v maskách a převlecích veselili u velkých ohňů.

O noci Samhain se podle Keltů prolínal svět živých a mrtvých. Ohně svítily duším zemřelých na cestu k živým a masky a převleky ochraňovaly živé proti zlým duchům ze záhrobí.

Církev se ve středověku snažila Halloween vymýtit a nahradit jej svátkem Všech mrtvých, který připadá na 1. listopad, na nějž o den později navazuje Vzpomínka na všechny věrné zemřelé (Památka zesnulých, Dušičky...) U nás se i bez zákazů Halloween neujal, i když vystavování obličejů z dýně na předzahrádkách či za oknem je i na našem venkově časté.

V USA začali Halloween slavit až někdy kolem poloviny 19. století, kdy tam tuto tradici přivezli přistěhovalci ze Skotska a Irska. Z Ameriky také pochází zvyk umisťovat (už týden dopředu) před domy vydlabané dýně (před nimi sloužili stejnému účelu tuřín, řepa či brambor). Jde o tzv. Jackovy lucerny. Podle pověsti byl opilec Jack po smrti odmítnut v nebi i v pekle, ďábel mu však věnoval rozžhavené uhlí, které si Jack uložil do vydlabané řepy a od té doby mu slouží jako lucerna na jeho nekonečné pouti.

Slavení Halloweenu se u nás objevuje od pádu železné opony, ale dosud se zde tento svátek příliš neujal.

Škoda...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 KiwinQa KiwinQa | Web | 25. října 2010 v 15:56 | Reagovat

ajojky mám na teba otázku! nepomohla by si mi nájsť 1 film? videla som ho naposledy asi ako 5 ročná a strráááááášne sa mi páááčil! Chcem ho znovu vidieť pomôžeš mi? názov a viac info tu: http://miskahlvc.blog.cz/1010/bezzubi-tv-film
neber to ako reklamu plsss!

2 Casion Casion | Web | 25. října 2010 v 15:56 | Reagovat

jj ja si mylsím, že Halloween je super už sa naň moc teším =D a krássny obrázok :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama